Latvijā pieaugušajiem piedāvātie karjeras atbalsta pakalpojumi ir labi attīstīti, tomēr svarīgi ir nodrošināt viegli pieejamu un saprotamu informāciju par karjeras atbalsta pakalpojumu izmantošanas iespējām. Tā secināts tikko noslēgtajā SIA Oxford Research Baltics īstenotajā pētījumā “Karjeras atbalsta pieaugušajiem nodrošināšanas prakse Latvijā un tās pilnveides iespējas”.
Pētījumā sniegts pārskats par karjeras atbalsta pieejamību pieaugušajiem Latvijā, karjeras atbalsta nodrošināšanas praksi un tās efektivitāti, kā arī ir izstrādāti priekšlikumi karjeras atbalsta sistēmas pilnveidei, lai veicinātu indivīdu kompetenču attīstību un nodarbinātību mainīgajā darba tirgū. Tāpat arī izstrādāta karjeras atbalsta pakalpojumu ceļa karte indivīda izglītības un nodarbinātības plānošanai, kā arī karjeras atbalsta sistēmas modelis, nosakot iesaistīto pušu lomas un atbildības.
Karjeras atbalsta pētījumā piedāvātie priekšlikumi tiecas palielināt pakalpojuma pieejamību un kvalitāti, kā arī karjeras konsultantu potenciālo atbalsta rīku ieviešanas iespējas. Papildus ir izstrādāti priekšlikumi karjeras atbalsta pakalpojuma nodrošināšanā iesaistīto speciālistu sagatavošanai un profesionālajai pilnveidei.
Lai karjeras atbalsta pasākumi veiksmīgi darbotos, ir svarīgi nodrošināt kvalificētu personālu un konsultantus, kas spēj sniegt augsta līmeņa pakalpojumus, kuri atbilst darba tirgus attīstības tendencēm. Karjeras atbalsta speciālistu svarīgākā kompetence ir spēja nepārtraukti uzlabot savu mācīšanās efektivitāti, lai varētu arvien efektīvāk apgūt modernas un piemērotas prasmes.
Galvenie pētījuma secinājumi norāda uz to, ka kopumā Latvijā pieejamie karjeras atbalsta pakalpojumi ir labi attīstīti un ir svarīgi turpināt nodrošināt informācijas strukturēšanu un izplatīšanu, lai karjeras atbalsta mērķa grupa varētu ātri un vienkārši iegūt informāciju par to, kur un kādi atbalsta pakalpojumi ir pieejami.
Kā būtisks pētījuma priekšlikums, lai nākotnē vēl vairāk uzlabotu karjeras atbalsta sistēmu, būtu ieteicama nacionāla līmeņa stratēģiska dokumenta un uzraudzības mehānisma izstrāde un ieviešana, kas atrunātu visu iesaistīto pušu lomas, lai novērstu funkciju pārklāšanos un tās būtu savstarpēju papildinošas. Praktisko ieteikumu svarīgākais fokuss būtu panākt plašāku sadarbību un datu bāzu sinhronizāciju starp dažādām iesaistītajām institūcijām ar mērķi sniegt pilnvērtīgāku un precīzāku informāciju par karjeras atbalsta pakalpojumu sasniegtajiem rezultātiem un to īstermiņa un ilgtermiņa ietekmi.
Pētījums tiek īstenots ESF projekta Nr. 8.3.6.2/17/I/001 “Izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveide un īstenošana” ietvaros. Izpildītājs: Oxford Research Baltics SIA. Pakalpojuma līgums, par pētījuma “Karjeras atbalsta pieaugušajiem nodrošināšanas prakse Latvijā un tās pilnveides iespējas” īstenošanu. (Nr. 23-12.3e/23/60).