2024. gada 26. februārī Latvijas Universitātes dabas mājā norisinājās seminārs, kurā zinātnisko institūciju, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un citu organizāciju pārstāvji apsprieda Latvijas prioritātes 10. Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju pamatprogrammai (2028.-2034. gadam), kā arī pārrunāja aktuālo informāciju par interešu pārstāvību Apvārsnis Eiropa programmā.
Diskusiju atklāja IZM Valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos Jānis Paiders, prezentējot pārskatu par Latvijas rezultātiem Apvārsnis Eiropa programmā, kur Latvija jau šobrīd ir piesaistījusi vairāk kā 61 milj. eiro finansējumu. Prezentācijā tika apskatītas sekmes dažādās programmas tematiskajās sadaļās, tādējādi iezīmējot prioritārās nozares Latvijas interešu pārstāvniecībai.
IZM nozares padomnieks Aleksandrs Mārtiņš Blūms informēja par laika grafiku 10. pamatprogrammas izstrādei un par formātiem, kuros Eiropas Savienības līmenī notiek diskusija par programmas uzbūvi. A. M. Blūms izcēla aktuālos diskusiju tematus: programmas struktūru, duāla pielietojuma tehnoloģiju finansēšanu, fundamentālas un lietišķas pētniecības balansēšanu, dalības paplašināšanas instrumenta (Widening) turpināšanu, atvērtību trešajām valstīm, misiju instrumenta nākotni, administratīvā sloga mazināšanas iniciatīvas, “lump sum” finansēšanas pieeju, u.c. jautājumus.
Augsta līmeņa ekspertu grupas Apvārsnis Eiropa vidusposma izvērtēšanai pārstāve Agrita Kiopa informēja par aktualitātēm minētajā grupā, IZM Viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) vienības vadītājs Edvards Francis Kuks informēja par aktualitātēm interešu pārstāvniecībai Apvārsnis Eiropa programkomitejās, un Latvijas inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības Briselē vadītāja Egita Aizsilniece-Ibema deva praktisku ieskatu par to, kā praksē darbojas interešu pārstāvība Eiropas Inovāciju padomes (EIC) programkomitejā.
Pasākuma diskusijas daļā zinātnisko institūciju pārstāvji pauda atbalstu “Twinning”, “Teaming” un “ERA Chair” projektu konkursiem, izskanēja aicinājums plašāk izmantot dalības paplašināšanas instrumentu izcilības attīstīšanai, nevis pārnesei no “izcilības” valstīm. Tika norādīts uz nepieciešamību nacionālā līmenī atbalstīt projektu sagatavošanu un pārrunāta pieredze strādājot ar duāla pielietojuma tehnoloģiju projektiem. Diskusijas daļā aktīvi tika apspriesta tēma par 10. pamatprogrammas vienkāršošanu, Apvārsnis Eiropa misijām, kā arī sinerģijām ar citām Eiropas Savienības programmām un politikām, piemēram, Kopīgo lauksaimniecības politiku.
Aicinām jebkuru interesentu iesūtīt priekšlikmus attiecībā uz 10. Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju pamatprogrammu, nosūtot tos uz e-pastu: aleksandrs-martins.blums@izm.gov.lv