OECD
Uz galda stāv dokuments, cilvēka roka pielikusi pildspalvu pie dokumenta.

Starptautiskajā pieaugušo prasmju vērtējumā Latvija uzrādījusi rezultātus, kas ir starp vidējiem OECD rādītājiem, liecina šodien, 10. decembrī paziņotie Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Starptautiskās pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmas PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies) pieaugušo prasmju pētījuma rezultāti.

Pētījumā 31 valstī tika mērītas trīs pieaugušo prasmes, kas nepieciešamas, lai apstrādātu informāciju:

  • prasme rīkoties ar skaitļiem un citiem matemātiskiem jēdzieniem (rēķinpratība);
  • spēja apieties, uztvert, analizēt rakstīto vārdu un tekstu plašā nozīmē (tekstpratība),
  • adaptīvā problēmrisināšana – spēja izsekot cēloņsakarībām un rasts risinājumu problēmām, ar kurām persona iepriekš nav saskārusies.

Pētījums aptvēra pieaugušos vecumā no 16 līdz 65. Latvijā aptaujā piedalījās 6563 pieaugušie.

Latvijas rādītāji ir sekojoši:

  • Rēķinpratība – 263 punkti, starp OECD valstīm tas ir vidējs rādītājs;
  • Adaptīvās problēmrisināšanas prasmes – 244 punkti, nedaudz zem vidējā rādītāja (OECD vidējais rādītājs ir 251 punkts);
  • Tekstpratība – 248 punkti, zem OECD valstu vidējā līmeņa (OECD vidējais rādītājs ir 260 punkti).

Augststākais rezultāts tekstpratībā Latvijā ir sievietēm, kuras ieguvušas augstāko izglītību STEM (dabaszinātņu, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas) jomā, viņu vidējais rezultāts ir 284 punkti.

Salīdzinot Latvijas pieaugušo sniegumu ar citām OECD valstīm, rēķinpratībā Latvijas rezultāts ir līdzīgs Īrijas un Slovākijas pieaugušo vidējam rezultātam, adaptīvajā problēmrisināšanā – Slovākijas pieaugušo rezultātam, savukārt vidējais rezultāts tekstpratībā – līdzīgs, kādu ieguvuši pieaugušie Spānijā, Itālijā, Ungārijā un Korejas Republikā.

OECD Nodarbinātības, darba un sociālo lietu direktorāta Prasmju un gatavības nākotnei nodaļas darba tirgus ekonomiste Elifa Bahara (Elif Bahar) uzsver: “Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija atzinīgi vērtē Latvijas dalību Starptautiskajā pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmā PIAAC un sirsnīgi apsveic Latviju ar 2023. gadā sekmīgi īstenoto Pieaugušo prasmju pētījumu. Latvijas pieaugušajiem ir laba rēķinpratība, tās vidējais sniegums ir tuvu OECD vidējam līmenim, un tekstpratībā un adaptīvajā problēmrisināšanā sniegums ir nedaudz zem OECD vidējā līmeņa. Šie rezultāti parāda Latvijas prasmju attīstības sistēmas stiprās puses un arī iespējas attīstīties. Ļoti priecāšos jau 11. decembrī konferencē Latvijas Universitātē iepazīstināt ar 2023. gada pieaugušo prasmju pētījuma galvenajiem secinājumiem.”

Pētījums apstiprina, ka prasmes ir galvenais nodarbinātības un darba samaksas virzītājspēks. Nodarbināto pieaugušo vidū, piemēram, rēķinpratības pieaugums ir saistīts ar 12% augstākām algām, kas ir statistiski nozīmīga atšķirība. Pētījums atklāj prasmju saistību ar pieaugušo iesaisti darba tirgū, darba pieredzes vēsturi, un dažādiem darba vietu un nozari raksturojošiem rādītājiem. Pētījums rāda arī pieaugušo prasmju un darba prasību atbilstības pašnovērtējumu, un kvalifikācijas atbilstību darba prasībām.

Pētījuma rezultāti parāda, ka prasmes ir cieši saistītas gan ar individuālo labbūtību, piemēram, apmierinātību ar dzīvi un veselību, gan pilsonisko līdzdalību, piemēram, uzticēšanos un brīvprātīgo darbu. Pozitīva sakarība starp prasmju līmeni un uzticēšanos pastāv pat tad, ja tiek ņemtas vērā vairākas citas sociālās un demogrāfiskās pazīmes (vecums, dzimums, izglītības gadi, imigrantu izcelsme, vecāku izglītības līmenis un tas, vai indivīds dzīvo kopā ar partneri un vai viņai/viņam ir bērni).

Ar pētījuma pirmajiem rezultātiem plašāk iepazīstinās un diskutēs trešdien, 11. decembrī, pulksten 9.00 konferencēPieaugušo prasmes: cilvēkkapitāla attīstības priekšnoteikums”, kas norisināsies Latvijas Universitātes Lielajā aulā. Par pētījuma rezultātiem Latvijas cilvēkkapitāla attīstības kontekstā augsta līmeņa diskusijā runās izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, finanšu ministrs Arvils Ašeradens, ekonomikas ministrs Viktors Valainis un Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks.  Konferencē piedalīsies arī OECD pārstāvji.

Par PIAAC pētījumu

PIAAC ir nozīmīgākais starptautiskais pieaugušo prasmju pētījums, dati tajā tiek apkopoti reizi desmit gados. Latvija pētījumā piedalās pirmo reizi, iesaistoties OECD PIAAC otrajā ciklā, kas sākās 2018. gadā. Pētījums sniedz iespēju skaidrot faktorus, kas ietekmē prasmju veidošanos, un ļauj analizēt prasmju līmeņus saistībā ar ekonomiskajiem un sociālajiem rādītājiem. Pētījuma rezultāti ir izmantojami daudz plašāk, kā tikai izglītības iznākumu analīzei – tas rāda prasmju saistību ar veselības, labklājības un ekonomiskajiem rādītājiem.

Papildus sadalījumam prasmju līmeņos, pētījums parāda pieaugušo prasmes atbilstoši vecuma grupām, dzimumam, iegūtās izglītības pakāpei, dzimšanas valstij, respondenta ģimenes struktūrai, valodu zināšanām, vecāku izglītības pakāpei, urbanizācijai.

PIAAC pētījuma aptaujā pieaugušie ir vērtējuši arī savas sociāli emocionālās prasmes. Datus par pieaugušo sociāli emocionālajām prasmēm OECD publicēs atsevišķā ziņojumā 2025. gadā. Tāpat, 2025. gadā tiks publicēti PIAAC pētījuma sējumi par pieaugušo dalību izglītībā un šķēršļiem dalībai izglītībā. Atsevišķs tematisks ziņojums tiks publicēts par darbā izmantotajām prasmēm un nodarbināto adaptāciju automatizācijas laikmetā. Pētījumā iegūto datu apjoms ir tik liels, ka vairāki pētījuma tematiskie ziņojumi tiks sagatavoti publicēšanai arī 2026. gadā.

Pieaugušo aptauja un testi respondentu dzīvesvietās norisinājās laikā no 2022. gada oktobra līdz 2023. gada jūnijam. Latvijā aptaujā piedalījās 6563 pieaugušie. Izlase tika izveidota tā, lai tā būtu reprezentatīva, rēķinot no aptuveni 1,2 miljoniem 16-65 gadus veciem iedzīvotājiem, kuri datu vākšanas laikā dzīvoja valstī, neatkarīgi no tautības, pilsonības vai valodas statusa. Tika veikta padziļināta izpēte, lai nodrošinātu to, ka atteikums piedalīties pētījumā neradītu būtisku novirzi izlases reprezentativitātē.

Pētījuma Latvijas pirmo datu ziņojums “Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Starptautiskās pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmas otrā cikla pirmie rezultāti Latvijā” pieejams Izglītības un zinātnes ministrijas tīmekļvietnē. OECD PIAAC starptautiskais ziņojums angļu valodā lasāms OECD vietnē - Survey of Adults Skills 2023: Latvia | OECD, turpat arī pieejama OECD sagatavotā Latvijas galveno datu izlase latviešu valodā.

Dalība starptautiskos izglītības pētījumos ir viens no pasākumiem, ko Izglītības un zinātnes ministrija ar Eiropas Savienības fondu atbalstu īsteno, lai veidotu ilgtspējīgu un efektīvu izglītības sistēmu un tās resursu pārvaldību. 

Reģistrācija klātienes pasākumam ir slēgta.

Konferences darba kārtība

Konferences dalībnieki

Augsta līmeņa konference “Pieaugušo prasmes: cilvēkkapitāla attīstības priekšnoteikums”

Pasākums finansēts ES Kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gada 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa 4.2.2.5. pasākuma "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai" projekta Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"  ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Sociālais fonds Plus.

Līdzfinansē ES un NAP logo