Šodien, 29. novembrī, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) prezentēja projekta “Zināšanās balstītas rīcībpolitikas kapacitātes veicināšana pēcpandēmijas Eiropā” galvenos rezultātus un iepazīstināja ar Latvijas galaziņojumu. Projektā izstrādātās rekomendācijas atspoguļo svarīgākos sasniegumus, identificētos izaicinājumus un nākotnes iespējas, lai vēl vairāk stiprinātu pierādījumos balstītas politikas veidošanu. Projekta ietvaros cieši sadarbojās Latvijas vadošās institūcijas – Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Valsts kanceleja, kopīgi strādājot pie zinātnes un politikas integrācijas veicināšanas.
“Pēdējo gadu laikā esam stiprinājuši saikni starp pētniekiem un politikas veidotājiem. Kopš 2018. gada reformas Valsts pētījumu programma ir pierādījusi sevi kā efektīvu instrumentu, kas ministrijām ļauj atbalstīt nozīmīgus pētījumus un saņemt nepieciešamos pierādījumus dažādu politikas jautājumu risināšanai. Izglītības un zinātnes ministrija un Valsts kanceleja turpinās darbu pie zināšanās balstītas rīcībpolitikas veicināšanas, pulcējot doktorantūras skolu vadītājus un politikas veidotājus, lai apspriestu, kā veicināt politikai atbilstošus pētījumus,” tā norāda Silvija Amatniece, IZM parlamentārā sekretāre.
Piedaloties septiņām valstīm, tostarp Latvijai, divu gadu laikā ir realizēts projekts ar mērķi veicināt pierādījumos balstītas rīcībpolitikas ieviešanu, attīstot gan politikas veidotāju spējas integrēt zinātnisku informāciju politikas veidošanas procesā, gan zinātnieku spēju šādu informāciju politikas veidotājiem piedāvāt. Papildus esošās situācijas izvērtējumam un rekomendācijām projekta ietvaros Latvijas pētniekiem un valsts pārvaldes pārstāvjiem tika nodrošinātas Eiropas Komisijas (EK) vadītas apmācības zināšanās balstītas rīcībpolitikas veidošanai. OECD izstrādātās rekomendācijas piedāvā plašu iespēju spektru turpmākai attīstībai, tostarp jaunu prasmju attīstīšanu, pētniecības rezultātu pielāgošana politikas vajadzībām un datu pārvaldības uzlabošanu.
Zināšanās balstīta rīcībpolitika ir saistīta gan ar veikto pētījumu ietekmi, gan ar to efektīvu izmantošanu. Ar tehnisku OECD un EK palīdzību un sadarbībā ar EK Kopīgo pētniecības centru, kā arī ar ES tehniskā atbalsta instrumenta finansiālu atbalstu šis projekts ir sniedzis jaunu ieskatu, kā zinātnisko informāciju lietderīgi izmantot rīcībpolitikā. Rekomendācijas palīdzēs nākotnē pārvarēt izaicinājumus, kas saistīti ar datos balstītu zināšanu piedāvājuma un pieprasījuma savienošanu, lai nodrošinātu efektīvu politikas veidošanu gan individuālā, gan organizāciju, gan sistēmiskā līmenī dalībvalstu starpā.
Par projektu
Latvija kopā ar OECD un EK Kopīgo pētniecības centru 2023.-2024. gadā īstenoja projektu “Zināšanās balstītas rīcībpolitikas kapacitātes veicināšana pēcpandēmijas Eiropā” (Building capacity for evidence-informed policymaking in governance and public administration in a post-pandemic Europe). Kopumā projektā piedalās septiņas valstis – Grieķija, Čehija, Igaunija, Lietuva, Latvija, Nīderlande un Beļģija.