Zinātne
Cilvēka rokas, kas raksta datorā, priekšplānā mēģenes

2024. gada 19. novembrī valdība apstiprinājusi grozījumus noteikumos “Zinātnisko institūciju darbības starptautiskā novērtējuma organizēšanas kārtība”, lai pilnveidotu novērtēšanas procesu, sniegtu taisnīgu novērtējumu reorganizētajām institūcijām, kā arī nodrošinātu novērtējuma atbilstību Eiropas Pētniecības telpā noteiktajiem standartiem.

Zinātniskās darbības likums nosaka, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) reizi sešos gados organizē zinātnisko institūciju starptautisko novērtējumu. 2025. gadā plānotais starptautiskais novērtējums aptvers laika posmu no 2019. - 2024. gadam.

IZM izstrādātie grozījumi paredz, ka konsolidētais vērtējums balstīsies ekspertu veiktajā kvalitatīvajā analīzē un tiks piešķirts tikai pēc visu zinātniskās institūcijas vērtējamo vienību izvērtēšanas. Tām zinātniskajām institūcijām, kas piedalās novērtējumā bez vērtējamām vienībām, konsolidētais institūcijas vērtējums nav aktuāls. Grozījumi arī paredz zinātniskajām insitūcijām izvēles iespējas par to, kādā formātā iekļaut konsolidētās vērtējamās vienības starptautiskajā novērtējumā, tostarp arī nesaņemot vērtējumu, tā vietā saņemot rekomendācijas turpmākai attīstībai.

Dalība starptautiskajā novērtējumā ir būtiska arī saistībā ar augstskolu stratēģisko specializāciju un četriem augstskolu tipiem, kas noteikti "Grozījumos Augstskolu likumā": zinātnes universitātēm, mākslu un kultūras universitātēm, lietišķo zinātņu universitātēm, lietišķo zinātņu augstskolām. Katrai augstskolai, piedaloties starptautiskajā novērtējumā, jāņem vērā tās stratēģiskā specializācija konkrētajās jomās un jāizpilda noteiktas prasības atbilstoši augstskolu tipoloģijai.

Ņemot vērā jauno zinātnes organizāciju struktūru un starpdisciplinaritāti, grozījumos aktualizēts arī termina “zinātnes nozares” lietojums, aizstājot to ar terminu “zinātnes nozaru grupas”, kas saglabājas sešas: dabaszinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, medicīnas un veselības zinātnes, lauksaimniecības zinātnes, sociālās zinātnes, humanitārās un mākslas zinātne. Tās zinātniskās institūcijas, kuru zinātniskā darbība ir izteikti starpdisciplināra, iespējams pieteikt novērtēšanu divās zinātnes nozaru grupās.

Izstrādātie grozījumi ir atbilstoši IZM saistībām, kas noteiktas Ministru kabineta 2022. gada protokollēmumos. Tie nodrošina zinātnisko institūciju novērtēšanas procesu aktualizāciju, ņemot vērā gan zinātnes attīstības tendences, gan starptautiskās prakses, kas paredz kvalitatīvu analīzi, kuru papildina uz datiem balstīta izvērtēšana.

Plašāka informācija pieejama Ministru kabineta tīmekļvietnē: "Zinātnisko institūciju darbības starptautiskā novērtējuma organizēšanas kārtība".