COVID-19 Studentiem
atbalsts

Covid-19 pandēmijas vilnis skāris arī augstāko izglītības institūciju darbību, radot finansiālus zaudējumus, kas apdraud Latvijas augstākās izglītības ilgtspēju un augsta līmeņa speciālistu sagatavošanu. Faktisko zaudējumu un ietaupījumu apmēru valsts augstskolas un koledžas ietvers savos gada pārskatos, un pēc saņemtās informācijas saņemšanas un izvērtēšanas Izglītības un zinātnes ministrija vērtēs iespējas vērsties valdībā par Covid-19 pandēmijas radīto zaudējumu atlīdzināšanu.

Ņemot vērā augstskolu un koledžu sniegto informāciju, Covid-19 izplatības mazināšanai noteiktie ierobežojumi ir radījuši tām papildu izdevumus, ieskaitot izdevumus epidemioloģiskās drošības nodrošināšanai, papildu izdevumus attālinātā studiju procesa nodrošināšanai, kas ietver datortehniku, programmatūru un datubāžu licencēs, izdevumus studējošo izolācijas prasību nodrošināšanai u.c. Arī akadēmiskajam personālam Covid-19 izplatības apstākļos pieaudzis darba apjoms, pielāgojot esošo studiju saturu attālinātai formai.

Privātajām augstskolām un koledžām šobrīd ir pieejams atbalsts, ko saņem komersanti, piemēram, grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, dīkstāves atbalsts, algu subsīdijas, nodokļu brīvdienas. Valsts dibinātās augstskolas un koledžas šim atbalstam nekvalificējas.

Sākoties Covid-19 pandēmijai, IZM meklēja risinājumus, kā mazināt krīzes ietekmi uz izglītības un zinātnes nozari, tostarp studējošajiem. Viens no atbalsta veidiem gan valsts, gan privātajās augstskolās studējošajiem ir iespēja kopš 2020.gada augusta pēc atvieglotiem noteikumiem saņemt studiju un studējošā kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu. Tāpat valsts un privātās augstskolas un koledžas var pieteikties Labklājības ministrijas nodarbinātības stipendiju pasākumam. Īstenojot šo programmu, studentiem bezdarbniekiem ir iespēja studiju laikā attīstīt pētnieciskās, organizatoriskās, IT prasmes, veicot noteiktus uzdevumus augstskolā un saņemot stipendiju līdz 200 EUR mēnesī. Kopējais pieejamais finansējums šajā aktivitātē ir 3,6 milj.eiro, un atbalstu plānots sniegt aptuveni 3000 studējošo.

Izvērtējot Covid-19 radītās sociālekonomiskās krīzes sekas un ņemot vērā Latvijas Studentu apvienības veiktās studējošo aptaujas rezultātus, ministrija rosināja valdību piešķirt atbalsta finansējumu studējošajiem.  Papildus piešķirtie 5,1 milj. eiro ļāva 2020./2021.studiju gadā valsts dibinātajās koledžās un augstskolās palielināt minimālo stipendiju no 99,60 eiro uz 200 eiro.

Kopumā Izglītības un zinātnes ministrija augstākās izglītības un zinātniskajām institūcijām papildus piesaistījusi 48 milj. eiro, kas pieejami līdz 2023.gadam, ieskaitot 16,5 milj. eiro augstākai izglītībai un 31,7 milj. eiro zinātnei.