ICILS pētījuma plakāts. Nosaukums uz dzeltena fona un fotogrāfija ar bērniem, kas sēž pie datora.

Otrdien, 12. novembrī, Latvijas Universitātes bibliotēkā notiks preses konference un pētījuma pirmo rezultātu paziņošanas pasākums, kurā Latvijas universitātes pētnieki iepazīstinās ar Starptautiskās izglītības sasniegumu novērtēšanas asociācijas IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement) Starptautiskā datorprasmju un informācijpratības pētījuma ICILS 2023 (International Computer and Information Literacy Study) galvenajiem secinājumiem par Latvijas un citu valstu 8. klašu skolēnu IKT prasmēm.

Preses konferencē pulksten 10.30 piedalīsies Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Inita Juhņēviča, ICILS 2023 pētījuma vadītāja Latvijā, LU Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes Izglītības pētniecības institūta pētniece Olga Pole, kā arī Rīgas Tehniskās Universitātes Rīgas biznesa skolas projektu vadītāja Linda Sinka.

Savukārt pētījuma rezultātu paziņošanu pulksten 11.00 ievadīs Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītājas Initas Juhņēvičas un Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un pedagoģijas fakultātes dekānes profesores Lindas Danielas uzrunas. Ar pētījuma rezultātiem konferences dalībniekus iepazīstinās LU Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes Izglītības pētniecības institūta pētniece Olga Pole un vadošais pētnieks Andrejs Geske. Pēc rezultātu paziņošanas sekos ekspertu diskusija par Latvijas skolēnu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) prasmēm un to pilnveides iespējām nākotnē.

Pasākumi notiks Latvijas Universitātes bibliotēkā, Oskara Kalpaka bulvārī 4, Rīgā (ieeja no pagalma):

Preses konference – 1. stāvā;

Pētījuma pirmo rezultātu konference – 2. stāvā, 215. konferenču zālē.

ICILS 2023 pētījums sniedz plašu ieskatu par 8. klašu skolēnu IKT prasmēm un algoritmiskās domāšanas līmeni, un Latvija šajā pētījumā piedalās pirmo reizi. 31 valsts piedalījās pētījuma modulī, kurā tika mērītas un salīdzinātas skolēnu datorprasmes (computer and information literacy) un 21 valsts piedalījās modulī, kurā vērtēja skolēnu algoritmiskās jeb skaitļojošās domāšanas prasmes (computational thinking). Tāpat uz aptaujas jautājumiem, kas saistīti ar IKT, atbildēja arī pedagogi, skolu direktori un skolu IKT koordinatori. Latvijā abos pētījuma moduļos piedalījās vairāk nekā 2 700 skolēnu un uz aptaujas jautājumiem atbildēja vairāk nekā 2 000 pedagogu.

Pētījuma dati ļauj Latvijai izvērtēt izglītības sistēmas stiprās un attīstāmās jomas starptautiskā kontekstā, kā arī veidot stratēģiskus soļus, lai uzlabotu IKT prasmes izglītībā.

Starptautiski iepriekš ir notikuši vēl divi ICILS pētījuma cikli – 2013. un 2018. gadā. ICILS 2023 pētījums ir arī viens no instrumentiem, kas palīdz mērīt Eiropas Savienības valstu progresu virzībā uz Eiropas Izglītības telpas mērķi – līdz 2030. gadam panākt, ka skolēnu ar zemām datorprasmēm īpatsvars ir zem 15%.

Dalība starptautiskos izglītības pētījumos ir viens no pasākumiem, ko Izglītības un zinātnes ministrija ar Eiropas Savienības fondu atbalstu īsteno, lai veidotu ilgtspējīgu un efektīvu izglītības sistēmu un tās resursu pārvaldību.

Iesaiste skolēnu datorprasmju un informācijpratības pētījumā ir svarīga, ņemot vērā digitālo prasmju un digitālās transformācijas lomu Latvijas un ES mērogā, kur mērķi noteikti arī izglītības attīstības plānošanas dokumentos.

ICILS pētījums pārbauda, mēra un salīdzina 8. klašu skolēnu zināšanas, prasmes un izpratni informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jautājumos pētījuma dalībvalstīs. IEA ICILS pētījums analizē skolēnu izpildītos uzdevumus, kas ļauj objektīvi vērtēt viņu prasmju līmeni no zemākā līdz augstākajam, novērtējot gan skolēnu datorprasmi (Computer and Information Literacy, CIL), gan problēmrisināšanu digitālajā vidē (Computational Thinking, CT).

Pētījums īstenots Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai" ietvaros.

Eiropas Savienības logo, kurā redzams zils karogs un dzeltenas zvaigznes, kas izvietotas aplī. Nacionālā attīstības plāna logo, kurā sarkaniem burtiem rakstīts "2027" un "Nacionālais attīstības plāns", kā arī divi sarkani taisnstūri veido Latvijas karoga formu