Seniori

Šodien, 23. jūlijā, valdība apstiprinājusi papildu 253 885 eiro piešķiršanu Izglītības un zinātnes ministrijai, lai turpinātu Latvijas dalību starptautiskā pētījumā par veselību, novecošanos un pensionēšanos Eiropā. Ar papildu finansējumu Latvijā līdz 2026. gadam varēs veikt 10. posma īstenošanu, tādējādi  pētnieki un politikas veidotāji labāk izpratīs ar novecošanos saistītos aspektus individuālā un sabiedrības līmenī.

Veselības, novecošanās un pensionēšanās apsekojums Eiropā (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE)) ir starptautisks ilgtermiņa multidisciplinārais pētījums, kas analizē veselības, ekonomiskos un sociālos aspektus cilvēkiem virs 50 gadu vecuma. Pētījuma metodoloģija ļauj salīdzināt rezultātus starp 27 Eiropas valstīm un Izraēlu, sniedzot iespēju izprast un risināt ar novecošanos saistītos izaicinājumus.

Pētījuma īstenotājs Latvijā ir Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), sākotnēji paredzot, ka datu vākšana 10. posmam 2024. - 2026. gadā 121 000 eiro apmērā tiks veikta sadarbībā ar Centrālo statistikas pārvaldi. SHARE Eiropas Pētniecības infrastruktūru konsorcijs (European Research Infrastructure Consortium – ERIC) ir izstrādājis datu vākšanas līgumu SHARE 10. posma aptaujām, kas ir standartizēts visām SHARE dalībvalstīm. RSU, apzinot lauka darba potenciālo pretendentu loku, atklāta konkursa rezultātā saņēmis piedāvājumu no SIA "Latvijas Fakti" 253 885 EUR apmērā.

Latvijas dalība SHARE ERIC 10. posmā ir ļoti būtiska, jo nodrošinās vērtīgus datus un atbalstu lēmumu pieņemšanā, veicinot vecāka gadagājuma cilvēku labklājību un sociālo nodrošinājumu. SHARE pētījumā iegūtie dati tiek izmantoti gan zinātnē, gan rīcībpolitikā, lai palīdzētu rast risinājumus problēmām, kas saistītas ar sociālo nodrošinājumu un veselības aprūpi. Starptautiskā līmenī SHARE pētījumā iegūtos datus izmanto Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācija, Pasaules Veselības organizācija un Pasaules Banka.

Latvija pievienojās SHARE pētījumam 2016. gadā, kopš tā laika veiksmīgi piedaloties vairākos datu vākšanas posmos. SHARE pētījuma rezultāti ir brīvi pieejami reģistrētiem zinātniekiem visā pasaulē, un tos izmanto vairāk nekā 18 tūkstoši pētnieku. Pētījumā iegūtie dati būs salīdzināmi Eiropas Savienības dalībvalstu līmenī.

Ar informatīvo ziņojumu var iepazīties Ministru kabineta tīmekļvietnē