Izglītība
Skolotāja māca meitenei spēlēt klavieres

No šā gada 1.septembra profesionālās ievirzes, interešu izglītības pedagogiem un sporta treneriem nosaka jaunu darba slodzes sastāvu, 30 stundu darba nedēļā, palielinot laiku citu pienākumu veikšanai līdz piecām stundām. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotie noteikumu grozījumi, kurus šodien, 27.augustā, apstiprināja valdība.

Profesionālās ievirzes, interešu izglītības pedagogam un sporta trenerim, līdztekus mācību stundu vadīšanai ikdienā ir arī vairāki citi darba pienākumi, kuru apjoms  pārsniedz šobrīd slodzē paredzētās četras stundas, tādēļ nepieciešams turpināt pakāpenisku palielinājumu stundu skaitam citu pienākumu veikšanai. Panākta vienošanās ar sociālajiem partneriem turpināt profesionālās ievirzes, interešu izglītības pedagogu un sporta treneru darba slodzes balansēšanu, un turpmāk slodzē 30 darba stundas nedēļā noteiks - 25 stundas mācību stundu/nodarbību vadīšanai un attiecīgi piecas stundas paredzot citiem pedagoga pienākumiem. Tāpat arī izglītības iestādes vadītājs un pedagogs varēs vienoties par citu darba slodzes sadalījumu, tajā skaitā samazinot vai arī palielinot. Darba slodzi nedēļā mācību stundu/nodarbību vadīšanai varēs palielināt ne vairāk kā par divām stundām nedēļā. 

Lai nodrošinātu darba samaksu pilnā apmērā līdzsvarojot darba slodzi profesionālās ievirzes, interešu izglītības pedagogiem un sporta treneriem, 2024. gadā papildus nepieciešamais valsts budžeta finansējums ir vairāk nekā 1,4 miljoni eiro.

Kā jau iepriekš ziņots, IZM paredz pedagogu slodžu līdzsvarošanas regulējuma izmaiņas visām pedagogu grupām. Pirmās regulējuma izmaiņas skar tieši profesionālās ievirzes, interešu izglītības pedagogus un sporta trenerus, kas stāsies spēkā jau no šā mācību gada sākuma. Plānots, ka pedagogu slodžu līdzsvarošanas regulējuma izmaiņas vispārējās izglītībā ieviesīs un būs spēkā no 2025. gada 1.septembra, kopā ar jauno pedagogu darba samaksas finansēšanas modeli “Programma skolā” ieviešanu.

Atgādinām, ka IZM ir izstrādājis slodzes līdzsvarošanas izmaiņu priekšlikumus, lai veidotu visām pedagogu grupām vienādus darba slodzes noteikšanas pamatprincipus, salāgotu ar kopējo darba tiesisko regulējumu, noteiktu skaidrus nosacījumus pedagogu maksimālajam mācīšanas laikam kopējā pedagoga slodzē. Tāpat pedagogu slodžu līdzsvarošanas regulējums izstrādāts, lai stiprinātu skolu autonomiju un samazinātu dažādu administratīvo procesu slogu.

Lai nodrošinātu visiem pedagogiem sabalansētu darba slodzi, IZM piedāvā noteikt vienotus slodzes veidošanas pamatprincipus. Piedāvājums paredz noteikt, ka kopumā pedagogu slodzes veidošanā ir būtiski stiprināt skolu autonomiju. Vienlaikus piedāvājums paredz noteikt maksimāli pieļaujamo mācību stundu skaitu, kā arī minimālo darba slodzes daļu, kas paredzēta mācību stundu gatavošanai, darbu labošanai un citiem pedagoga pienākumiem mācību stundām.

Viena no IZM prioritātēm ir konkurētspējīgas darba samaksas un sabalansētas darba slodzes nodrošināšana pedagogiem, tādējādi uzlabojot pedagogu darba apstākļus un veidojot pamatu pedagogu piesaistei un noturēšanai profesijā, lai nodrošinātu izglītības kvalitāti, ņemot vērā, ka tieši pedagoga sniegumam ir vislielākā ietekme uz skolēnu mācību sasniegumiem.

Pedagogu darba slodzes noteikšanas nosacījumu izstrādē un diskusijās ir iesaistīti sociālie partneri – Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, Latvijas izglītības vadītāju asociācija, Latvijas Pašvaldību savienība, Latvijas lielo pilsētu asociācija, Reģionālo attīstības centru un novadu apvienība un citi.

Ministru kabineta noteikumu grozījumi Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumos Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi” pieejami Ministru kabineta tīmekļvietnē.