Attēlā (no kreisās):
Tālis Juhna, Leonīds Ribickis, Līga Meņģelsone,
Inga Dāboliņa, Anda Čakša,
Māris Kučinskis un Guntis Strazds.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU
Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) atklāta Individuālo aizsardzības līdzekļu testēšanas laboratorija, kuras pienesums būs nozīmīgs kā veselības un drošības, tā zinātnes un augstākās izglītības attīstībai.
"Individuālo aizsardzības līdzekļu testēšanas laboratorija ir īpaša, starpdisciplināra. Tā ir unikāla, jo palīdzēs gan Iekšlietu ministrijas, gan veselības aizsardzības institūcijām, dos būtisku ieguldījumu arī valsts aizsardzībā, industrijā un arī zinātnē un augstākajā izglītībā,» atklājot laboratoriju, norāda RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis. Viņš izsaka pateicību laboratorijas vadītājai asociētajai profesorei Ingai Dāboliņai un viņas komandai, kā arī visam RTU kolektīvam par šī nozīmīgā projekta īstenošanu, vēlot laboratorijai «sniegt ieguldījumu tautsaimniecībā un mūsu visu aizsardzībā."
Rektora teiktajam pievienojas izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, novēlot RTU zinātniekiem spēju turpināt operatīvi reaģēt uz notikumiem, saka, ka laboratorijas atklāšana ir apliecinājums tam, ka ne viss, ko sākotnēji vērtējam kā sliktu, tāds ir, "jo tagad mums ir laboratorija, kas palīdzēs attīstīsies mūsu ekonomikai. Otra svarīgā ziņa –universitāte skaidri pilda savu funkciju ne tikai uzkrāt zināšanas, bet arī tās pārnest tālāk ekonomikā un sabiedrībā, radot jaunas zināšanas".
Arī iekšlietu ministrs Māris Kučinskis, novērtē, ka "RTU, izveidojot Individuālo aizsardzības līdzekļu testēšanas laboratoriju, ir izdarījusi lielu darbu, kas ilgtermiņā būs būtisks atbalsts gan iekšlietu sistēmā strādājošajiem dienestiem, gan arī dienestiem dažādās citās sfērās. Svarīgi, ka ir radīta laboratorija, kas var būt noderīga gan drošībai, kas ir īpaši nozīmīgi pašreizējā sarežģītajā ģeopolitiskajā situācijās, gan arī veselības aprūpei, sportam un daudzām citām jomām."
"Varam teikt, ka Latvija var, un Latvija izdara to, ko neizdara mūsu kolēģi pasaulē," uzsver arī veselības ministre Līga Meņģelsone.
Līdz šim Latvijā nebija iespēju veikt pilna spektra individuālo aizsardzības līdzekļu testēšanu, arī kaimiņvalstīs un daudzviet citur Eiropā šādas iespējas bija ierobežotas. Latvija īpaši to izjuta Covid-19 pandēmijas laikā, kad bija pieprasījums pēc masku testēšanas. Individuālo aizsardzības līdzekļu testēšanas laboratorijas aprīkojumā ir ap 80 dažādu iekārtu, kas paredzētas gan masku, respiratoru un filtru, gan īpašuzdevumu apģērbu, piemēram, aizsargtērpu un darba apģērbu, kā arī dažādu tekstilmateriālu testēšanai. Tāds laboratorisko iekārtu kopums nav pieejams nekur citur pasaulē. Tas ļaus kvalitatīvi un operatīvi veikt visai veida individuālo aizsardzības līdzekļu pārbaudes.
Jaunā laboratorija būs ieguvums veselības nozarei, apliecina L. Meņģelsone, norādot, ka RTU speciālistu sniegti slēdzieni nozarē radīs drošības sajūtu un pārliecību par rezultātu.
Arī industrijai tā atrisinās problēmas, ko līdz šim radīja sarežģījumi veikt dažādus tekstilmateriālu testus, ministri papildina Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas prezidents Guntis Strazds, paužot gandarījumu gan par laboratorijas izveidi, gan par jauniem materiālzinātnes speciālistiem, ko sagatavo RTU.
Laboratorijas izveide ir arī apliecinājums pētniecības un augstākās izglītības institūciju spējai operatīvi reaģēt uz problēmām sabiedrībā un piedāvāt tām risinājumu. «Ideja par laboratorijas izveidi radās Covid-19 pandēmijas laikā, kad meklējām iespēju testēt RTU zinātnieku izveidotās maskas, un izrādījās, ka nekur Baltijā tas nav iespējams. Tas apliecināja, ka nepieciešama vieta, kur ne tikai testēt, bet arī radīt jaunas tehnoloģijas,» atminas RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna. Viņš cer, ka jaunā laboratorija sekmēs zinātnes un augstākās izglītības attīstību un jau drīzā nākotnē RTU būs vairāk spēcīgu zinātnieku, kuri veiks pētījumus šajā jomā.
Gandarījumu par jau paveikto neslēpj laboratorijas vadītāja I. Dāboliņa, atklājot, ka interese par to ir ne vien dažādu Latvijas institūciju pārstāvjiem un uzņēmumiem, bet arī ārvalstu ekspertiem. "Līdzko mēs runājam ar kādu ekspertu vai interesentu ārvalstīs, demonstrējot, kas ir paveikts un kādas ir sadarbības iespējas, viņiem uz brīdi trūkst vārdu. Jo iekārtu kopums, kāds ir RTU, nodrošina visu procesu, tas ļauj testēt, pētīt, radīt inovācijas un veidot sadarbības, noskaidrot, kādas ir apģērba īpašības gan materiāla ziņā, gan jaunā apģērba kā kompleksa ziņā," saka pētniece.
Jaunā laboratorija izveidota RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūtā. Tā atrodas RTU Laboratoriju mājā.
Inormāciju sagatavoja: RTU