Eiroipas Savienības (ES) fondu atbalsta programmas „Inovāciju granti studentiem” ietvaros, sadarbojoties Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studentiem, top gaisa attīrīšanas un dezinfekcijas robota prototips, lai autonomi uzlabotu gaisa kvalitāti telpās.
Prototips tiek izstrādāts RTU īstenotā programmā „Vertikāli integrēts projekts” (VIP), kurā pirmo reizi izveidota starpuniversitāšu komanda, ļaujot aktivitātē piedalīties arī RSU studentiem. Apvienotā abu augstskolu studentu komanda RTU profesora Anatolija Borodiņeca un RSU vadošās pētnieces Žannas Martinsones vadībā meklē risinājumu iekštelpu gaisa attīrīšanas izaicinājumam.
„Smart Air Tracker komandas galvenais mērķis ir radīt prototipu gaisa attīrīšanas un dezinfekcijas robotam, lai autonomi uzlabotu gaisa kvalitāti telpās. Komanda ir veikusi sākotnējo literatūras, filtrēšanas materiālu, gaisa dezinfekcijas metožu un līdzīgo prototipu izpēti, šobrīd tiek veidota Smart Air Tracker skice. Prototipa skices izveidē tiek liktas lietā zināšanas, nepieciešama arī specifiska izpēte, piemēram, filtrējošo materiālu apzināšana, bateriju lielums, ventilatoru jauda un tamlīdzīgi,” stāsta Ž. Martinsone.
„Komanda jau izstrādājusi robota gaisa apstrādes daļas tehnisko risinājumu. Tas balstās uz vairāku nelielas jaudas ventilatoru izmantošanu, kas ļauj samazināt trokšņa līmeni un nodrošināt vienmērīgu gaisa padevi atkarībā no telpas noslodzes,” papildina A. Borodiņecs.
VIP mērķis ir dot iespēju studentiem no dažādām studiju programmām un līmeņiem sadarboties ilgtermiņa pētniecības projektā, vienlaikus stiprinot un paplašinot mācībspēku zinātnisko darbību. Studentu komandas ir starpdisciplināras un vertikāli integrētas, t.i., studējošie pārstāv dažādus studiju līmeņus, sākot no RTU Inženierzinātņu vidusskolas un RTU bakalaura studijām līdz maģistrantūrai un doktorantūrai. Šajā semestrī tajā piedalās 77 dalībnieki. Komandas vāc un apstrādā datus, attīsta prototipus, to darbu uzrauga RTU vadošie pētnieki. Studentu un pētnieku sadarbībā top prototipi un idejas risinājumiem bioenerģijas, notekūdeņu attīrīšanas, zemas enerģijas patēriņa ēku, kosmosa, sensora tehnoloģiju, digitālo dvīņu un robotikas jomā.
“Inovāciju granti studentiem” ir augstskolu izstrādātas studentu inovāciju programmas, kas ir mērķētas uz studējošo inovāciju spēju, uzņēmīguma un uzņēmējspēju attīstību, kuru ietvaros studējošie tai skaitā var izstrādāt savas piedāvātās idejas vai praktiskas sabiedrībai vai nozarei aktuālas problēmas inovatīvu risinājumu, idejas izstrādei konkursa kārtībā saņemot atbalstu (ekspertu konsultācijas, materiāli, mobilitāte) un stipendiju.
Programmu ietvaros tiek īstenoti tādi inovāciju spēju attīstības pasākumi kā studentu biznesa/ inovāciju pirmsinkubatori un inkubatori, inovatīvu izstrāžu darba grupas, inovāciju konkursi, hakatoni, vasaras skolas, tīklošanās un ideācijas pasākumi u.c.
„Inovāciju granti studentiem” programma tiek īstenota ES 1.1.1.specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.3.pasākuma “Inovāciju granti studentiem” ietvaros.
Izmantotie avoti: Rīgas Tehniskā universitāte