Līdz 2024. gada 27. jūnijam norisinās sabiedriskā apspriešanā par iniciatīvu Eiropas izglītības telpa — starpposma pārskats.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena Politikas pamatnostādnēs apņēmās panākt, lai līdz 2025. gadam Eiropas izglītības telpa (EIT) pārtaptu realitātē.Tika sagatavoti vairāki politikas dokumenti, kuros izklāstīta visaptveroša pieeja EIT attīstībai un noteiktas šādas reformu un Eiropas sadarbības stratēģiskās prioritātes (mērķi):

  • izglītībā un mācībās visiem uzlabot kvalitāti, taisnīgumu, iekļautību un panākumus;
  • ikvienam sniegt mūžizglītības un mobilitātes iespējas;
  • atbalstīt zaļo un digitālo pārkārtošanos izglītībā un apmācībā un ar izglītības un apmācības palīdzību;
  • vairot kompetenci un palielināt motivāciju pedagoga profesijā (skolotājiem un pasniedzējiem);
  • stiprināt Eiropas augstāko izglītību.

Šādiem mērķiem ir ģeopolitiska dimensija, kas atbalsta izglītību kā daļu no spēcīgākas Eiropas pasaulē.

Visaptverošā pieeja ietver arī:

  • ES līmeņa darbības, kas atbalsta dalībvalstis īstenošanā;
  • ES līdzekļu mobilizāciju valstu reformām un investīcijām saskaņā ar EIT mērķiem;
  • reformētu pārvaldības satvaru sadarbībai un kopradei;
  • septiņus ES līmeņa mērķus apvienojumā ar pastiprinātu darbību rezultātu pārraudzību.

EIT (2021–2030) starpposma izvērtēšanā, kas aptver 2021.–2024. gadu, uzdevums ir novērtēt EIT izveides progresu. Gatavojoties nākamajam posmam līdz 2030. gadam, Komisija ņems vērā izvērtēšanā gūtās atziņas, ko iekļaus izvērtēšanas ziņojumā. Pamatojoties uz minēto ziņojumu, Padome pārskatīs stratēģisko satvaru – arī ES līmeņa mērķus, pārvaldības struktūru un darba metodes – un attiecīgā gadījumā izdarīs nepieciešamos pielāgojumus otrajam ciklam (2026–2030), lai rēķinātos ar EIT realitāti un vajadzībām vai citām svarīgām norisēm ES.

Apspriešanas mērķis ir apkopot informāciju, speciālās zināšanas un viedokļus no ieinteresētajām personām, lai nonāktu pie pierādījumos balstīta un izmērāma secinājuma par to, ciktāl ir izveidota EIT.

Aicinām piedalīties galvenās ieinteresētās personas izglītībā un mācībās, plašu sabiedrību un visus citus, kurus skar Eiropas sadarbība izglītības un mācību jomā vai kuri tajā ir ieinteresēti. Šajā sabiedriskajā apspriešanā variet piedalīties, aizpildot tiešsaistes anketu. 

Informācija par sabiedrisko apspriešanu un tiešsaistes anketa ir pieejama šeit.

Sabiedriskā apspriešana norisināsies līdz 2024. gada 27. jūnijam.

Vairāk informācijas par Eiropas izglītības telpu pieejama Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā sadaļā Eiropas izglītīības telpa un Eiropas Komisijas izveidotajā tīmekļa vietnē.