Izglītība
Roka uz pleca

Izglītības iestādēm būs jāīsteno vardarbības novēršanas un labbūtības veicināšanas pasākumi, un tā mērķim Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pašvaldībām novirzījusi 600 tūkstošus eiro. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoties grozījumi “Izglītības likumā”, kurus šodien, 22.aprīlī apstiprināja valdībā.

Valdībā apstiprinātie grozījumi Izglītības likumā paredz vardarbības mazināšanu izglītības vidē, nosakot, ka izglītības iestādei ir jāīsteno vardarbības novēršanas un labbūtības veicināšanas pasākumi, kā arī noteikts pienākums gan pedagogam, gan izglītojamam piedalīties izglītības iestādes īstenotajos pasākumos. Vardarbības mazināšanai un labbūtības veicināšanas pasākumiem, IZM novirza 600 tūkstošus eiro, slēdzot sadarbības līgumus un atbalstot pašvaldības. Plānotās normas ieviešanā līdzekļi var tikt novirzīti pedagogu profesionālās kompetences pilnveidei, semināriem, pieredzes apmaiņai, vardarbības mazināšanas un labbūtības veicināšanas programmu iegādei u.c. Vienlaikus pedagogam noteikts pienākums nodrošināt izglītības iestādes izvēlēto vardarbības novēršanas un labbūtības veicināšanas pasākumu īstenošanu, sniegt izglītojamam nepieciešamo palīdzību un atbalstu vardarbības gadījumā.

Ministru kabinets atbalsta grozījumus Izglītības likumā, kas paredz, ka valdība turpmāk noteiks izglītojamo uzņemšanas kritērijus, kārtību un prasības kādā bērni un jaunieši varēs uzturēties diennakti izglītības iestāžu dienesta viesnīcās, speciālās izglītības iestāžu internātos un diennakts pirmsskolas izglītības iestādēs. Izstrādājot jauno kārtību tiks ņemts vērā arī Valsts kontroles revīzijā secinātais un Tiesībsarga iepriekš izskanējušās rekomendācijas.

Tāpat valdībā apstiprinātie grozījumi Izglītības likumā paredz regulējumu, ka izglītības iestādei, reģistrējot izglītojamo Valsts izglītības informācijas sistēmā  un konstatējot, ka izglītojamais reģistrēts arī citā izglītības iestādē, varēs veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai līdz mācību sākumam varētu novērst situāciju, ka izglītojamais apgūst vairākas izglītības programmas, kuras pilnībā vai daļēji finansē no valsts budžeta.

Grozījumi arī paredz, ka Latvijas izglītības iestādes, tai skaitā augstākās izglītības iestādes turpmāk pašas veiks pretendentu iesniegto Eiropas skolas izsniegto izglītības dokumentu atbilstības pārbaudi.

Likumprojekts paredz arī vienotu tiesisko kārtību visās pašvaldībās un paredz tiesības pašvaldībai noteikt maksu par atļauju izsniegšanu neformālās izglītības programmu un licenču interešu izglītības programmu īstenošanai.

Valdībā apstiprinātie likuma grozījumi “Grozījumi Izglītības likumā” pieejami Ministru kabineta tīmekļvietnē.