EPALE – Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma – ir izziņojusi trīs 2021. gada tematiskos fokusus, kuru apspriešanai pievērsīsies visa šā gada laikā.
Dzīves un darba prasmes, kas dod iespēju pieaugušajiem mācīties un piedalīties
Eiropas Prasmju programmā ilgtspējīgai konkurētspējai, sociālajam taisnīgumam un izturībai ir noteikti vērienīgi kvalifikācijas paaugstināšanas un pārkvalificēšanās mērķi, kas jāsasniedz nākamajos piecos gados. Tā ietvaros arī EPALE ir iesaistījusies pieaugušo izglītības jomas pilnveidošanā ar mērķi veicināt mūžizglītību un paaugstināt pieaugušo izglītības kvalitāti.
Šajā kontekstā dzīves prasmju mērķis, kas dod iespējas pieaugušajiem mācīties un piedalīties, tiks apskatīts kā jautājums par darba un dzīves prasmju uzlabošanu un pārkvalificēšanos, pamatprasmju atbilstību, un veselības un plašsaziņas līdzekļu lietotprasmes steidzamību, jo īpaši ņemot vērā pandēmijas laikā gūtos pierādījumus.
Digitālā pāreja un jaukta tipa mācību iespējas
Ir kļuvis skaidrs, ka izglītība un mācīšanās noritēs jaukti, kombinējot tiešsaistes un klātienes formu. Kā var pārvarēt digitālo plaisu? Kā mēs varam nodrošināt, ka šajā procesā tiek iesaistīti lauku reģioni? Kā mēs varam iegūt maksimumu no jaukta tipa mācībām? Kā mēs varam saglabāt izglītojamo motivāciju digitālajos procesos? Kā mēs varam veicināt iekļaujošu digitālo izglītību un jaukta tipa ekosistēmu?
Šie faktori kopā ar mākslīgā intelekta pieaugumu izglītības jomā vēl vairāk pastiprina ētikas jautājumus, ar ko tradicionāli saskaras klātienes mācībās.
Iekļaujošas sociālās pārmaiņas ilgtspējas un taisnīguma jomā
Balstoties uz Komisijas redzējumu par spēcīgu sociālu Eiropu taisnīgām pārmaiņām, Eiropas Prasmju programmā ir izklāstīta visaptveroša stratēģija ilgtspējīgas konkurētspējas stiprināšanai, nodrošinot sociālo taisnīgumu un veidojot noturību krīžu gadījumos. Pamatojoties uz pieredzi, kas gūta Covid-19 pandēmijas laikā, šī visaptverošā pieeja ir pamatnostādne to jautājumu risināšanā, kas attiecas uz mazāk aizsargātu grupu sociālo integrāciju, daudzveidību un aktīvu novecošanu. Proti, šīs plašās tēmas tiks apskatītas no ilgtspējas un taisnīguma aspektiem.
EPALE Latvijas komanda aicina pārdomāt savu viedokli un pieredzi un visa gada laikā iesniegt savus emuārus par kādu no iepriekš minētājām tēmām!
Tādā veidā jums ir iespēja izteikt savas domas un dalīties ar savu unikālo pieredzi daudz plašāk, sasniedzot EPALE kopienu visa Eiropā! Ja jūsu stāsts būs iedvesmojošs, to var iztulkot un publicēt arī citās EPALE pārstāvētajās valodās, kuru ir vairāk nekā 30. Bet vispopulārāko Latvijas emuāru autori iegūs Latvijas Nacionālā atbalsta dienesta sagatavotos suvenīrus.
Gaidām emuārus no ikviena pieaugušo izglītības profesionāļa!
Vairāk par 2021. gada EPALE tematiskajiem fokusiem lasiet:
https://epale.ec.europa.eu/lv/blog/epale-2021-thematic-focuses
Lai veiktu ierakstus EPALE platformā, vispirms ir nepieciešams reģistrēties:
https://epale.ec.europa.eu/lv/user/register
Par EPALE darbību latviešu valodā atbild Izglītības un zinātnes ministrijas Erasmus+ projekts “EPALE Nacionālais atbalsta dienests”, nodrošinot diskusiju un pieredzes apmaiņas vidi Latvijas pieaugušo izglītības profesionāļiem gan valsts mērogā, gan starptautiski.