Rīgas valstspilsētas pašvaldībā no š.g. 16. oktobra līdz 16. decembrim veiksmīgi tika īstenota Latvijas Bankas izstrādātās neformālās izglītības programmas “Kļūsti par naudas pratēju!” trīs moduļu mācību kursi:

  • “Manu personīgo finanšu plānošana”, ko vadīja Santa Kazaka (finanšu pratību mācību satura izstrādātāja). Kursa laikā dalībnieki apguva būtiskas zināšanas par finanšu pārvaldību. Modulis aptvēra vairākas nozīmīgas tēmas, tostarp personīgā budžeta plānošanu, drošības uzkrājumu veidošanu, pensiju sistēmas izpratni un apdrošināšanas pamatus​, kā arī attīstīt digitālās prasmes ikdienas digitālo pakalpojumu lietošanā;
  • “Finanšu drošības pamati: Kā nosargāt savu naudu un atpazīt finanšu krāpniekus”, ko vadīja Margita Deičmane (Women4Cyber Latvia dalībniece, datortīklu administratore ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi, kiberdrošības entuziaste). Dalībnieki pilnveidoja zināšanas un prasmes kā atpazīt finanšu krāpniekus un pasargāt savas finanses, uzzināt par biežāk sastopamiem krāpšanas veidiem, attīstīt spēju kritiski izvērtēt nepazīstamu cilvēku zvanus, e-pasta vēstules vai piedāvājumus, kā arī prasmi rūpēties par savu datu aizsardzību un drošību digitālajā vidē, izmantot drošu interneta pieslēgumu, uzstādīt drošības programmatūru, atjaunināt to un lietot drošas paroles un autentifikācijas risinājumus u.c,;
  • “Praktiski risinājumi: kā veiksmīgi ikdienā lietot bankas pakalpojumus un pārdomāti aizņemties”, ko vadīja Agnese Lāce (finanšu speciāliste un praktizējoša grāmatvede ar 13 gadu pieredzi SEB bankā kā privātpersonu darījumu vadītāja). Nodarbībās dalībnieki apguva: kā efektīvi orientēties banku piedāvātajos finanšu pakalpojumos, droši veikt maksājumus un pārvaldīt kredītus, lietot digitālos rīkus, izmantot valsts e-pakalpojumus un kas ir “e-adrese”.

Organizēto mācību kursu mērķis bija sniegt Rīgas iedzīvotājiem būtiskas zināšanas un prasmes finanšu drošības jomā, veicinot finanšu pratību, kā arī attīstīt digitālās prasmes ikdienas digitālo pakalpojumu lietošanā. Nodarbības iedzīvotājiem tika nodrošinātas bez maksas gan klātienē Kaņiera ielā 15, Rīgā, gan attālināti (tiešsaistē). Mācības tika organizētas 3 grupās. Šo piedāvāto iespēju izmantoja teju 40 iedzīvotāji, taču kopumā mācības pilnā apjomā pabeidza un saņēma apliecības 31 dalībnieks.

Mācību laikā tika izmantotas interaktīvas mācību metodes, tostarp diskusijas, grupu darbi un praktiskie uzdevumi, kas palīdzēja dalībniekiem dziļāk izprast un praktiski pielietot iegūtās zināšanas. Piemēram, dalībnieki mācījās sastādīt personīgā budžeta plānu un veidot uzkrājumus, risinot reālām dzīves situācijām pielāgotus uzdevumus.

Pēc katra moduļa mācību kursa tika veikta dalībnieku aptauja, kas atklāja augstu novērtējumu par mācību saturu un aktualitāti. Īpaši atzinīgi vērtēja personīgā budžeta plānošanas un pensiju uzkrājumu tēmas, kā arī atzīmēja, ka kursā iegūtās zināšanas palīdzēs labāk pārvaldīt finanses nākotnē. Ļoti aktuāls un noderīgs bija mācību kurss par finanšu krāpniecību, kā arī tādas tēmas kā kredīti un kā izvēlēties piemērotāko kredītu, kā rīkoties, ja esi nonācis kredīta atmaksas grūtībās.

Vidējais vērtējums par mācību kvalitāti bija 4,75 no 5. Vairāki aptaujātie norādīja, ka ir jau sākuši praktiski izmantot kursā apgūtās zināšanas, piemēram, pārskatot savus pensiju uzkrājumus un pārvaldnieku un sākot veidot sava personīgā budžeta plānošanu, izmantojot mobilās aplikācijas. Lektoru darbu dalībnieki novērtēja ar maksimālo punktu skaitu – 5 no 5, uzteicot lektoru profesionalitāti, īpaši izceļot spēju skaidri un vienkārši pasniegt informāciju un mācību satura sasaisti ar ikdienas dzīves situācijām un piemēriem no personīgās dzīves. Šīs mācības deva vērtīgas zināšanas un rīkus, kas palīdzēs dalībnieki turpmāk ikdienā pieņemt gudrus un pārdomātus finanšu lēmumus.

Mācības Rīgas valstspilsētas pašvaldībā īstenoja Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskais centrs (RIIMC) sadarbībā Izglītības un zinātnes ministriju Eiropas Savienības “Erasmus+” programmas projekta “Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītībā veicināšanai Latvijā” Nr. 101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA ietvaros.

 

Informāciju sagatavoja:

Kristīne Kalniņa

Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra

Izglītības vadības un projektu nodaļas

Galvenā speciāliste pieaugušo izglītības jomā

 

+371 67105579

Kaņiera iela 15, Rīga, LV-1063

riimc.lv