Kurzemes plānošanas reģions ir viens no pieciem plānošanas reģioniem. Tas izveidots 2006. gada jūnijā ar mērķi – nodrošināt reģiona attīstības plānošanu, koordināciju, pašvaldību un citu valsts pārvaldes iestāžu sadarbību.
Kurzemes plānošanas reģions, 2021. gada 1. jūlijā stājoties spēkā Ministru kabineta noteikumiem Nr. 418 “Par plānošanas reģionu teritorijām”, apvieno 8 pašvaldības:
-
2 valstspilsētas – Liepāja, Ventspils un
-
6 novadus – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Talsu, Tukuma, Saldus, Ventspils
Plānošanas reģiona struktūru un galvenās darbības funkcijas nosaka Reģionālās attīstības likums. Savukārt ar dalību dažādās pārstāvniecībās un ar piesaistīto projektu līdzekļu palīdzību Kurzemes plānošanas reģions īsteno arī funkcijas, kas nav tieši noteiktas Reģionālajā attīstības likumā, bet ir uzskatāmas par būtiskām reģiona attīstībai - brīvprātīgās iniciatīvas, kas ietver pasākumu kopumu, veicinot reģiona attīstības plānošanas programmu izpildi.
Brīvprātīgo iniciatīvu īstenošanai, plānošanas reģionā strādā projektu vadītāji, kas sadarbojoties ar pašvaldībām, strādājot pie reģionālu projektu ideju iniciēšanas, vajadzību apzināšanas, kā arī pārstāvot reģiona un pašvaldību viedokli Pārrobežu sadarbības programmas uzraudzības komitejās. Tāpat darbu turpina pieaugušo izglītības jomas reģionālais koordinators. Pieaugušo izglītības koordinēšana sadarbībā ar plašu Kurzemes pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru un brīvprātīgo tīklu ir viena no Kurzemes plānošanas reģiona brīvprātīgajām iniciatīvām, kas tiek īstenota jau vairāk kā 10 gadus. Īstenojot šo iniciatīvu plānošanas reģiona galvenais mērķis ir būt aktīviem pieaugušo izglītības kultūras attīstītājiem, veicinot pieaugušo izglītības tradīcijas, popularizējot tās nozīmīgumu, atbalstot pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatorus un brīvprātīgo tīklu, piesaistot finansējumu aktivitāšu un starptautisku projektu īstenošanai, pārstāvot pašvaldību intereses pieaugušo izglītības jomā u.c.
Svarīgākā reģiona misija ir radīt atbalstošu vidi, kas veicina līdzdalību jaunām sadarbībām, mudinot aktīvi iesaistīties procesu organizēšanā, koordinēšanā un īstenošanā, motivē individuālo un profesionālo izaugsmi, kas būtiski ietekmē arī reģiona attīstību un izaugsmi.
Lai veiksmīgi īstenotu pieaugušo izglītības brīvprātīgo iniciatīvu plānošanas reģionā ir izveidots un tiek uzturēts aktīvs reģiona pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru tīkls, nodrošinot aktuālās informācijas apriti pieaugušo izglītības jomā, palīdzot un atbalstot dažādu pieaugušo izglītības pasākumu rīkošanu reģionālajā līmenī, organizējot reģiona pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru tikšanās gan klātienē, gan tiešsaistē, lai nodrošinātu tīklošanās iespējas, labās prakses popularizēšanu un pārnesi. Plānošanas reģions īsteno arī starptautiskus projektus, lai veicinātu starptautiskas mācīšanās pieredzes iepazīšanu pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoriem, lai celtu viņu kapacitāti un motivētu viņus aktīvi darboties arī turpmāk. Tāpat reģiona pieaugušo izglītības koordinators pārstāv pašvaldību intereses un viedokli pieaugušo izglītības jomā starpinstitucionālā un valsts līmenī, tiekoties ar ministriju un nozaru pārstāvjiem, izglītotājiem un darba devējiem.
Lai popularizētu pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru lomu un nozīmīgumu, plānošanas reģions ir izveidojis interaktīvu reģiona karti, kas skatāma www.kurzemesregions.lv (šeit ievietot saiti: https://www.kurzemesregions.lv/darbibas-nozares/izglitiba/ ), kurā ikviens interesents var atrast informāciju, lai SATIKT SAVU pieaugušo izglītības koordinatoru. Individuāla konsultācija pie pieaugušo izglītības koordinatora - iespēja uzzinātu, kā un kāpēc iesaistīties pieaugušo izglītībā, cik liela nozīme ir pieaugušo izglītībai profesionālās karjeras attīstībai, kā tā var veicināt individuālo izaugsmi un labbūtību, kā pieaugušo izglītību var palīdzēt ātri un elastīgi pielāgoties mūsdienu darba tirgus prasībām u.c.
Mūsdienu strauji mainīgajā laikmeta arvien lielāka nozīme ir un būs spējai mācīties visa mūža garumā, lai atjaunotu zināšanas, lai pilnveidotu prasmes vai, lai pārkvalificētos. Pieaugušo izglītība būs viena no svarīgākajām komponentēm kvalitatīvai nodarbinātībai, inovatīvu un modernu darba metožu un tehnoloģiju ieviešanai un cilvēku labklājībai. Katru gadu arvien vairāk politiskā līmenī un finansiāli gan Eiropā, gan valstī tiek lemts un daudz ieguldīts pieaugušo izglītības attīstībā, kvalitātes uzlabošanā un pielāgošanai darba tirgus prasībām. Arī Kurzemes plānošanas reģions turpinās īstenot brīvprātīgo iniciatīvu pieaugušo izglītības jomā gan turpinot jau iesākto, gan plānojot jaunus pasākumus un aktivitātes. Jau Kurzemes plānošanas reģiona attīstības stratēģijā līdz 2030. gadam kā viens no stratēģiskajiem mērķiem definēts “Gudra attīstība”, par prioritāti nosakot “Dinamiskas zināšanas” – zināšanu lomas paaugstināšana reģionā, darbaspēka produktivitātes paaugstināšana, nodrošinot iespējas attīstīt mainīgajām darba tirgus prasībām atbilstošas kompetences. Rīcības, kas kas veicamas, lai sasniegtu izvirzītos mērķus, ir – kvalitatīvas un uz cilvēku vērstas mūžizglītības pieejamība, veicinot katra indivīda līdzdalību, un cilvēkkapitāla attīstība un cilvēkresursu racionāla izmantošana, veicinot zinošas, iekļaujošas un radošas sabiedrības attīstību. Stratēģisko mērķu sasniegšanai plānošanas reģions turpinās ciešo sadarbību ar reģiona pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoriem, nodrošinot iespēju izglītoties, ceļot kapacitāti, attīstoties gan personīgajā, gan profesionālajā līmenī, iegūt starptautisko pieredzi, injicējot reģionāla un pārrobežu mēroga projektu idejas pieaugušo izglītības attīstībai un popularizēšanai, labās prakses pārnesei. Plašāk par iniciatīvas īstenošanu lasi šeit.
Paldies par atbalstu Kurzemes plānošanas reģionam un pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoriem Izglītības un zinātnes ministrijas speciālistiem un ekspertiem!
Būt kopā pieaugušo izglītības kopienā Kurzemē un Latvijā!
Sagatavoja
Agnese Lāce
Kurzemes plānošanas reģiona
Izglītības jomas reģionālā koordinatore