Lai uzlabotu iedzīvotāju finanšu pratību, Siguldas novada bibliotēka un Sunīšu Kopienas centrs sadarbībā ar Siguldas novada Izglītības un sporta pārvaldi, Izglītības un zinātnes ministrijas Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projektu “Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītībā veicināšanai Latvijā” (101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA) un Latvijas banku 2024.gadā piedāvāja bezmaksas neformālās izglītības programmas “Kļūsti par naudas pratēju!” moduļu “Manu personīgo finanšu plānošana” un “Finanšu drošības pamati: Kā nosargāt savu naudu un atpazīt finanšu krāpniekus” nodarbības Siguldas novada iedzīvotājiem.
Neformālās izglītības programmu nodarbību mērķi bija uzlabot iedzīvotāju ikdienas finanšu plānošanu, palīdzot sakārtot un mazinot neparedzamus riskus personīgo finanšu plānošanā, kā arī izglītot iedzīvotājus par to, kā atpazīt un novērst finanšu krāpniecības riskus ikdienā. Kopā nodarbībās piedalījās 30 dalībnieki.
Mācības dalībniekiem sniedza vērtīgas zināšanas un prasmes finanšu pratības jomā, kas turpmāk palīdzēs pieņemt jēgpilnākus lēmumus par saviem finanšu resursiem un nākotni. Tāpat gūtā pieredze dalībniekiem sniedza zināšanas par dažādiem finanšu krāpniecības veidiem, piemēram, krāpnieciski telefona zvani, īsziņas un e-pasti, romantiskā krāpšana, krāpšana ar ziņu par mantojumu, krāpnieciski darba piedāvājumi, investīciju krāpšana, kredītu krāpšana un loteriju krāpšana. Mācību ietvaros dalībnieki guva arī atziņas par drošiem pirkumiem internetā. Moduļu mācību dalībnieku dalīšanās personīgajās pieredzēs bija nozīmīga pievienotā vērtība nodarbību norisē.
Dalībnieku skatījumā vērtīgākās bija nodarbības par ienākumu/izdevumu sabalansēšanu, uzkrājumiem, to veidiem un krāpnieciskiem telefona zvaniem, īsziņām, e-pastiem un reālo krāpšanas telefonsarunu un īsziņu analīze. Kā būtiskākos ieguvumus neformālās izglītības programmas apguves procesā dalībnieki minēja, ka iegūtā informācija palīdzēs vieglāk atpazīt krāpniekus un to krāpniecības veidus, atpazīt viltus īsziņas un bīstamību atvērt to interneta vietnes, apzināties potenciālos riskus iepērkoties internetā un informācija par mājas lapu, kurā var pārbaudīt internetveikalu uzticamību.
Finanšu pratība sniedza Siguldas novada iedzīvotājiem pašpārliecību un spēju uzņemties atbildību par savu finansiālo nākotni. Tas ir ieguldījums sevī, kas var sniegt ilgtermiņa ieguvumus.
Gunta Grīnhofa,
Siguldas novada Izglītības un sporta pārvaldes
Pieaugušo izglītības projektu vadītāja